Dík náhradním rodinám

V České republice trvale stoupá počet dětí vyrůstajících mimo rodinu. Ačkoliv přibývá celkový počet náhradních rodičů a rozvoj pěstounské péče na přechodnou dobu přispívá k deinstitucionalizaci péče o nejmenší děti, přesto i nadále zůstává nemalý počet nezletilých dětí v nějakém typu ústavní výchovy. Naším úkolem je tento počet co nejvíce snížit.

Snižování počtu dětí žijících v institucionální péči by samozřejmě nebylo možné, pokud by v naší společnosti nepřibývalo náhradních rodičů, kteří jsou ochotni poskytnout bezpečný domov, lásku a péči dětem, které neměly to štěstí vyrůstat ve své biologické rodině.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se dlouhodobě snaží zvyšovat kvalitu práce s ohroženými dětmi a rodinami prostřednictvím systémových projektů. Touhle cestou chceme každopádně jít dál. Naším cílem je pomáhat a rozšiřovat možnosti, aby podpora rodin byla široká a přívětivá.

Abychom vyjádřili náhradním rodinám podporu, připravili jsme na Ministerstvu práce a sociálních věcí ve spolupráci s Hledáme rodiče o.p.s. kampaň #diknahradnimrodinam, která vyvrcholí 31. května Bábovkovým dnem.

Hlavním cílem kampaně je poděkování náhradním rodičům a všem, kteří jim pomáhají.

Pojďte poděkovat náhradním rodinám spolu s námi a připojte se ke kampani.

Připojte se, prosím, a pomozte nám lidem říct:

  • Že náhradní rodiče a lidé, kteří jim pomáhají, si zaslouží od okolí ocenění.
  • Že děti v České republice potřebují nové pěstouny.
  • Že stát se pěstounem chce široké srdce a také odvahu.
  • Že existují odborné služby, které jsou náhradním rodičům oporou.

Jak se zapojit? V týdnu od 27. 5. – 31. 5. 2024

  • Pořádejte kampaňové akce na podporu pěstounské péče, např. besedy s pěstouny, výstavy, neformální setkání, rozhovory do novin, které jste si naplánovali nebo plánujete apod.
  • Jako dík náhradním rodinám naservírujte bábovku s tématem NRP na jednání samospráv.
  • Všechno to vyfoťte nebo natočte a dne 31. 5. nezapomeňte sdílet na sociálních sítích s hashtagem #diknahradnimrodinam a #babovkovyden.


 

Tiskovou zprávu ke kampani najdete zde: text (mpsv.cz).