Hledání náhradních rodin pro děti, které to potřebují, má smysl dělat ve spolupráci
Hledání náhradních rodin pro děti, které to potřebují, má smysl dělat ve spolupráci
18. 12. 2024
Ustálené zastoupení je zárukou kontinuity nastartovaných kampaňových aktivit v rámci jednotlivých krajů. Jejich koordinátoři a koordinátorky, společně se zástupci obcí s rozšířenou působností, doprovázejících organizací a pěstounů, společně sdílejí dobrou praxi napříč kraji. V rámci tohoto setkání byla představena Závěrečná zpráva o vedení kampaně pro nábor nových zájemců o náhradní rodinnou péči. Ze strany zástupkyň Královéhradeckého kraje Mgr. Terezy Čejkové, DiS. a Mgr. Šárky S. Haismanové padla řada důležitých tipů, co v rámci cílené kampaně funguje. Zprávu naleznete zde.
Pracovní skupina se shodla na tom, že pokračovat v celorepublikové kampani, Dík náhradním rodinám má smysl. Příští rok proběhne od 26. do 31. května a vyvrcholí 31. 5. 2025 Bábovkovým dnem. Kampaň vznikla pod hlavičkou MPSV a Hledáme rodiče, o. p. s. Hlavním cílem akce je poděkovat náhradním rodinám a všem, kteří do náhradní rodinné péče vstupují. I s ohledem na neumísťování dětí od 4 let věku od 1. 1. 2025 jsou stávající i noví pěstouni pro ohrožené děti důležití.
V rámci FB Buď IN Pěstoun se každoměsíčně začal evidovat počet volných přechodných pěstounů a počet přechodných pěstounů, kteří aktuálně pečují o děti, které nemůžou vyrůstat ve svých biologických rodinách. Lze tak vidět, jaká je situace přechodných pěstounů v jednotlivých krajích a je možné na ni reagovat cílenými kampaňovými aktivitami.
Téma cílové skupiny dětí s postižením je téma pro pracovní skupinu dlouhodobé. Pro tyto děti je těžší nacházet náhradní rodiče, kteří budou umět naplňovat jejich potřeby. Johana Mertová, vedoucí oddělení transformace péče o ohrožené děti ukázala na inovativním nástroji „Individuální nábory“, jakým způsobem se daří umísťovat děti s postižením do náhradních rodin. Více o individuálních náborech se dozvíte zde a zde. Aktuálně běží na FB Buď IN Pěstoun obecné video zaměřené na propagaci hledání náhradní rodiny pro děti s postižením „My jsme taky dobrý děti II“, ke zhlédnutí zde.
Pracovní skupina vznikla pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí v rámci projektu „Standardizace procesu zabezpečení náhradní rodinné péče o děti“. Projekt je financovaný z Evropského sociálního fondu plus a státního rozpočtu.