Hledání náhradních rodin pro děti, které to potřebují, má smysl dělat ve spolupráci

18. 12. 2024

6. prosince 2024 se již pošesté sešla pracovní skupina MPSV na podporu pěstounů a kampaňových aktivit k hledání zájemců o náhradní rodinnou péči. Bylo zastoupeno všech 14 krajů ve složení – krajští koordinátoři a koordinátorky kampaňových aktivit, zástupci náhradních rodičů a PR odborníci.

Ustálené zastoupení je zárukou kontinuity nastartovaných kampaňových aktivit v rámci jednotlivých krajů. Jejich koordinátoři a koordinátorky, společně se zástupci obcí s rozšířenou působností, doprovázejících organizací a pěstounů, společně sdílejí dobrou praxi napříč kraji. V rámci tohoto setkání byla představena Závěrečná zpráva o vedení kampaně pro nábor nových zájemců o náhradní rodinnou péči. Ze strany zástupkyň Královéhradeckého kraje Mgr. Terezy Čejkové, DiS. a Mgr. Šárky S. Haismanové padla řada důležitých tipů, co v rámci cílené kampaně funguje. Zprávu naleznete zde.

Pracovní skupina se shodla na tom, že pokračovat v celorepublikové kampani, Dík náhradním rodinám má smysl. Příští rok proběhne od 26. do 31. května a vyvrcholí 31. 5. 2025 Bábovkovým dnem. Kampaň vznikla pod hlavičkou MPSV a Hledáme rodiče, o. p. s. Hlavním cílem akce je poděkovat náhradním rodinám a všem, kteří do náhradní rodinné péče vstupují. I s ohledem na neumísťování dětí od 4 let věku od 1. 1. 2025 jsou stávající i noví pěstouni pro ohrožené děti důležití.

Obsah obrázku mapa, text, atlas, diagram

Popis byl vytvořen automatickyV rámci FB Buď IN Pěstoun se každoměsíčně začal evidovat počet volných přechodných pěstounů a počet přechodných pěstounů, kteří aktuálně pečují o děti, které nemůžou vyrůstat ve svých biologických rodinách. Lze tak vidět, jaká je situace přechodných pěstounů v jednotlivých krajích a je možné na ni reagovat cílenými kampaňovými aktivitami.

Téma cílové skupiny dětí s postižením je téma pro pracovní skupinu dlouhodobé. Pro tyto děti je těžší nacházet náhradní rodiče, kteří budou umět naplňovat jejich potřeby. Johana Mertová, vedoucí oddělení transformace péče o ohrožené děti ukázala na inovativním nástroji „Individuální nábory“, jakým způsobem se daří umísťovat děti s postižením do náhradních rodin. Více o individuálních náborech se dozvíte zde a zde. Aktuálně běží na FB Buď IN Pěstoun obecné video zaměřené na propagaci hledání náhradní rodiny pro děti s postižením  „My jsme taky dobrý děti II“, ke zhlédnutí zde.

Pracovní skupina vznikla pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí v rámci projektuStandardizace procesu zabezpečení náhradní rodinné péče o děti“. Projekt je financovaný z Evropského sociálního fondu plus a státního rozpočtu.