Pěstounství má na Vysočině svůj týden, letos se přesouvá do května

26. května 2025
Jihlava, MěÚ a DO v ORP
Týden pěstounství tradičně organizuje sociální odbor Kraje Vysočina. Letos se poprvé uskuteční v květnu.

Program v týdnu od 26. května spolu s Krajem Vysočina zajistí městské úřady a neziskové organizace po celé Vysočině. Cílem akce je zvýšit povědomí veřejnosti, bořit mýty o náhradní rodinné péči a získat nové pěstouny pro děti, které nemohou vyrůstat ve vlastních rodinách.

V úterý 27. května 2025 bude kongresový sál vysočinského krajského úřadu hostit konferenci na téma Dítě – pěstoun – škola aneb Společně na cestě. Akce určená primárně pro odbornou veřejnost se uskuteční pod záštitou radního pro sociální oblast Jiřího Horkého a náměstka hejtmana pro oblast školství Pavla Fraňka a vystoupí na ní například uznávaný psycholog Zdeněk Martínek. Jaké role plní škola a školská pracoviště? Jak funguje spolupráce s orgánem sociálně právní ochrany dětí? Jaké jsou trendy v podpoře dětí v krizi? I to jsou otázky, které budou odborníci diskutovat. „Konferenci vnímám jako prostor ke sdílení příkladů dobré praxe. Zatímco výsledky žáků vidíme a porovnáváme snadno, příběhy, které se odehrávají v jejich duších nebo hlavách, už ne. Pojďme otevřít téma příležitostí a limitů vzájemné spolupráce, abychom děti s ohledem na jimi prožitá traumata připravili na budoucí život co nejlépe,“ vybídl Jiří Kafka, vedoucí oddělení sociální ochrany a prevence Kraje Vysočina.

Táhneme za jeden provaz, tak zní podtitul akce na podporu pěstounské péče určené pro širokou veřejnost a rodiny s dětmi. Uskuteční se 29. května 2025 v obchodním centru Aventin v Jihlavě. Přijďte si užít odpoledne plné her, soutěží a písniček, kterým vás provede moderátor Milan Řezníček. Děti se mohou nechat proměnit v oblíbené zvíře a na památku zvěčnit ve fotokoutku. V průběhu akce se představí organizace působící v sociální a rodinné oblasti a pracovníci náhradní rodinné péče ochotně zodpoví dotazy. „V Kraji Vysočina vyrůstá v dlouhodobé pěstounské péči přes 500 dětí a mladistvých. Novelou zákona o sociálně právní ochraně dětí navíc dochází k omezování ústavní výchovy pro nejmenší děti. Prostřednictvím podobných akcí chceme nechat nahlédnout pod pokličku pěstounské péče. Věřím, že mezi námi žije spousta lidí, kteří mohou nabídnout svou náruč dětem, o něž z různých důvodů nemůže pečovat biologická rodina,“ doplnil Jiří Kafka.

V průběhu celého týdne otevřou na Vysočině svoje dveře sociální odbory městských úřadů a organizace, které se věnují náhradní rodinné péči. Každý, kdo se zajímá o pěstounství, má možnost získat informace z praxe a setkat se s odborníky.

Bližší informace k plánovaným aktivitám najdete na webu Kraje Vysočina:https://kr-vysocina.cz/nahradni%2Drodinna%2Dpece/ds-302578/p1=122193