Nová výstava Kraje Vysočina: příběhy pěstounů, kteří dávají dětem druhý domov

07. března 2025
Nemocnice Pelhřimov
K pěstounství je vedly nejrůznější životní cesty, jedno ale mají společné. Shodují se na tom, že nejde o poslání ani o práci. Všechno dělají pro děti, které zrovna potřebují jejich pomoc.

Sociální odbor Krajského úřadu Kraje Vysočina připravil novou výstavu, prostřednictvím které se seznámíte s rodinami dlouhodobých pěstounů a pěstounů na přechodnou dobu z Vysočiny.

Výstava je až do konce dubna k vidění v atriu Nemocnice Pelhřimov. Návštěvníkům přiblíží jedenáct rodin, které poskytují dlouhodobou nebo přechodnou pěstounskou péči dětem, jež z různých důvodů nemohou vyrůstat ve svých biologických rodinách.

“Chtěli jsme ukázat, že jsou to na první pohled obyčejní lidé, kteří však mají velké srdce a rozhodli se pomáhat. Prostřednictvím jejich životních příběhů také připomínáme, že pěstounů není nikdy dost a jsme vděční za další,” uvedl Jiří Kafka, vedoucí oddělení sociální ochrany a prevence sociálního odboru Kraje Vysočina.

Vysočina potřebuje nové pěstouny

V Kraji Vysočina vyrůstá v dlouhodobé pěstounské péči přes 500 dětí, a to v přibližně 400 rodinách. Přechodných pěstounských rodin má kraj přes třicet, od vzniku této formy v roce 2013 pečovaly o zhruba 200 dětí. Od roku 2021 Kraj Vysočina zaznamenal výrazný nárůst počtu žádostí o tuto formu péče, což souvisí s novelou zákona, která od letoška mimo jiné postupně omezuje umisťování nejmladších dětí do ústavní péče. Dlouhodobí i přechodní pěstouni se povinně pravidelně vzdělávají.

Výstava pěstounských rodin se na začátku května přesune z pelhřimovské nemocnice do Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

 

 

Tisková zpráva vznikla jako výstup projektu: „Rozvoj inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina, registrační číslo CZ.03.02.02/00/22_006/0000537“. Na realizaci projektu byly poskytnuty finanční prostředky z OPZ+, který je spolufinancován Evropskou unií.